Herkese merhaba Digital Yazarlar Doğal Yaşam takipçileri. Bahçe ya da balkonlarınızda yaz boyunca endamı ve renkleriyle favori olmaya aday ortanca çiçeği için tam da ekim ve bakım zamanındayız. Nisan ayına geldik mi bahçelerde hazırlık dönemine de ufak başlangıçlar yapmaya başlıyoruz.

Yaz çiçekleri nelerdir isimli yazımızda yazın favori çiçekleri ile ilgili size bir bakım rehberi hazırlamış, ortancalardan da biraz bahsetmiştim. Ancak ortanca öyle bir çiçek ki onunla ilgili özel bir yazının sizlere çok daha faydalı olacağını ümit ediyorum. Çocukluğumda anneannemin yazlığında saklambaç oynarken balkonun önünde boyumca uzanan rengarenk ortanca çiçekleri favori saklanma yerimdi. Şimdilerde köyde bahar geldi mi kendi bahçemde yetiştirdiğim ortancalar bana hep çocukluğumdaki tüm aile ve kuzenlerle birlikte yaptığımız yaz tatillerini anımsatıyor.

ortanca çiçeği, ortanca

Tam da ekim mevsiminde ortanca çiçeği için en doğru dikim ve bakım için neler yapılır? Ortanca çiçeği renklendirme için ne zaman ve hangi yöntemler kullanılır? Ortanca nasıl çoğaltılır? Tüm bu soruların cevapları ve daha fazlasıyla ortanca çiçeği hakkında her şey ile devam edelim.

Ortanca Çiçeği Nereye Ekilmeli?

Hydrangea olarak tanımlanan ortancanın anavatanı Japonya diyarları olsa da ülkemizde de bahçelerin baş tacı olan bir çiçektir. Çalı tipi ve sarmaşık türü olmak üzere farklı tipleri bulunan ortanca çiçeği biz de daha çok çalı tipi kocaman çiçekleriyle bilinir. Büyük saksılarda balkon ya da teraslara ekilebileceği gibi, bahçelerde özgürce büyüyerek ayrı bir ihtişam yaratır. Peki ortanca çiçeği nereye ekilmeli?

ortanca çiçeği, pembe ortanca,

Her ne kadar ilkbahardan sonbahara bir yaz çiçeği olsa da güneşi sevmeyen ortanca, gölge ve serin yerleri sever. Şöyle uzaktan sabah güneşi alan bir yere ekebilirseniz bayılır. Kavurucu olmayan sabah güneşinden biraz alacağı enerji onun için yeterlidir. Sonrasında bütün günü gölgede geçirmeyi sever. Duvar dipleri bir parça daha serinlik verdiği için sıcak kavurucu yaz aylarında daha da hoşuna gider.

Bu sebeple bahçenize ortanca ekecekseniz gölge alanları ve eğer uygun yeriniz var ise duvar kenarlarını seçin. Hatta ve hatta bol gölgeli ağaçlarınızın dibinde ortancalar harika görüntüler oluşturacaktır. Balkonunuzda ise iç duvara yakın gölge olan köşeye yerleştirirseniz bütün yaz güzel çiçekleriyle size teşekkür edecektir ????

Ortanca Rengi Nasıl Değiştirilir?

mavi ortanca

Toprağın pH derecesine göre ne renk çiçek açacağına kendi karar veren ortanca çiçeği için toprakta yapabileceğiniz değişiklikler ile bu renkleri belirlemeniz mümkün. Her rengi bir başka güzel olan ortancaları maviden lilaya, pembeden mora farklı renklere çevirmek için bir çok alternatif var. O halde ortanca rengi nasıl değiştirilir? Hemen ipuçlarını verelim.

  • Açık pembe ve beyaz ortanca için toprağına kireç koymalı ve etrafını çapa yaparak toprak ve kirecin iyice karışmasını sağlamalısınız.
  • Pembe ortanca için iki farklı yöntem kullanabilirsiniz. Biri alüminyum sülfat. Toprağın pH seviyesini azaltarak ortanca çiçeğinin rengini pembeye dönüştürmüş olursunuz. Aynı kireçte olduğu gibi çapa yardımıyla alüminyum sülfat ve toprağı karıştırın. Pembe ortancaların açmasını bekleyin ????
  • Koyu pembe ve kırmızı ortanca istiyorsak, ortanca rengi değiştirmek için sulama suyuna dörtte bir oranında elma ya da üzüm sirkesi katmalısınız.
  • Mavi ortanca için eğer ortancayı yeni dikiyorsanız dibine bolca gazete parçalayarak koyun. Ayrıca paslı demir (bolca paslı), mürekkep (lacivert), çivit, çay demi size mavi tonlarında ortanca çiçekleri verecektir.
ortanca, mavi ortanca çiçeği
  • Ortanca rengi bunların yanı sıra kullandığınız gübreye göre de renk değiştirir. Tavuk ya da güvercin gübresi pembe tonlarına, büyük baş hayvan gübresi ise mavi tonlarına dönüşüme katkı sağlar.
  • Ortaya çıkacak renkler toprağınızın yapısına göre değişkenlik gösterir. Örneğin sirke koyarak kırmızı ya da koyu pembe ortanca elde etmek istersiniz ama farklı bir ton çıkabilir. Bu durumda pH seviyesi oldukça düşük bir toprak olabilir. Sirke miktarını biraz daha arttırarak dilediğiniz renge gelinceye kadar pH oranını değiştirebilirsiniz.

Ortanca Bakımı

Bahçelerin başına buyruk çiçeği ortanca tıpkı gül gibi sürekli ilgi ister. Nisan ayı ile birlikte ekili olan ortancalarınızın toprağını kabartmalı ve torf ya da organik gübre ile ilk besinini vermelisiniz. Saksıda ekili olanlar için büyüme durumuna göre bir büyük boy saksıya geçmeli ya da ekili olduğu saksıdaki toprağını değiştirmelisiniz.

Ortanca sulama isteği: Güneşin olmadığı erken sabah saatleri ve güneş çekildikten sonra akşam saatleri özellikle en sıcak yaz aylarında ortancalar için ideal olacaktır. İlkbahar ve sonbahara dönen mevsimlerde ise sabah veya akşam günde bir sulama yeterlidir.

beyaz ortanca, ortanca bakımı

Ortanca gübreleme: İlk tomurcuklarını vermeye başladığı andan itibaren 4-3 haftada bir ortanca çiçeği takviye gıdalarla beslenmek ister. Açelya gübresi, organik gübre veya kendi hazırlayabileceğiz kompost ile yaz boyunca ortancalarınızı besleyebilirsiniz. Ayrıca gübre yerine gübre şerbetinden de faydalanabilirsiniz.  Bunları yapmak için organik gübre şerbeti ve kompost yapımı yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Ortanca Budama: Bunca bakıma size ortasında minicik inci gibi tomurcukları ve tabloları andıran kocaman top gibi çiçekleriyle teşekkür eden ortanca budama konusunda da hassasiyet bekler. Çiçeklenmeye başladığı dönemde budama yapmayın. Kış aylarında kesinlikle budama yapmayın. En ideal zaman Nisan ayı veya çiçek açması bittikten sonra Ekim ayında budama yapabilirsiniz.

Çiçeklerini Budama: Üzerinde solan kuruyan çiçekleri bir bitki makasıyla keserek temizleyin. Böylece yeni çiçekler daha çabuk çıkacaktır.

Ortanca Çiçeği Nasıl Kurutulur?

Yaz boyunca açan çiçeklerden vazolarınıza koymak için en az 30 cm gibi bir uzunlukta kesim yapın. Dilerseniz bir buket oluşturup baş aşağı gölge bir yere asarsanız 1 yıl boyunca kurutulmuş bir ortanca buketi ile hoş bir dekor da yapabilirsiniz. Bunun için canlı ve henüz dökülmeye başlamamış çiçekleri seçmeye dikkat edin.

pembe ortanca

Ortanca Nasıl Çoğaltılır?

İlkbaharda henüz yapraklanmaya başladığı dönemde 20 cm. gibi boylarda göz noktasına dikkat ederek üstten kesim yapın. Bu dalların her birinin dip kısımlarını çamur ile kaplayıp daha sonra saksıya dikin. Gölge bir yere koyun. Can suyu verin. Üzerine pet şişe veya cam kavanoz kapatın. Bir 15 gün böyle dursun. Kavanoz veya poşetle yukarıdan fazla beslenemeyen bitki topraktan beslenmek için köklerini güçlendirmeye yönelir ve Böylelikle çabuk köklenecektir.

Bir diğer yöntem daldırma yöntemi de denilen yukarıdaki gibi kestiğiniz dalları toprağa gelişigüzel göz kısmı açıkta kalacak şekilde saplayın. Su verin. Ortalama 1 ay gibi bir sürede köklenmeye başlayan ortancaları daha sonra istediğiniz yere dikin.

Kış döneminde ise kökten çoğaltma işlemi yapabilirsiniz. Ortanca tamamen kış uykusuna geçtikten sonra dipteki ana kökün yanında köklenmiş sürgünleri ayırarak saksılara alın. Sulama yaptıktan sonra üzerlerini şeffaf naylon poşet ile kapatarak sera etkisi yaratın.

Son olarak ortancalara dadanabilecek zararlılar ya da yapraklarında görülebilecek hastalıklar için ev yapımı bitki ilaçları yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Ortanca çiçeği ile ilgili bizim aktarabileceklerimiz böyle. Eğer sizin de bildiğiniz farklı pratik bilgiler varsa yorum kısmında paylaşabilir, sormak istediğiniz herhangi bir şey olursa iletişim bölümünüzden bize ulaşabilirsiniz.

Günlük Doğal Yaşam Blog'dan bugünlük bu kadar,sağlıkla kalın hoşcakalın.