Reçel Nedir

Geçmişten günümüze kahvaltı masalarını süsleyen ve hiç eksik olmayan reçel herkes tarafından sevilen ve tüketilen bir kahvaltılık üründür. Tatlı bir kahvaltılık ürün olan reçel birçok şey ile tüketilebilir. Örneğin; simit, ekmek, poğaça gibi diğer kahvaltılık ürünlere sürülerek tüketilebilir. İçeriğinde doğal ürünler kullanılmasından ve geleneksel usul ile yapılmasından dolayı son derece lezzetli ve faydalı olan reçel her yaştaki kişi için değiştirilmez bir kahvaltılık üründür.

Geçmişte bekleyen meyvelerin bozulmasını önlemek amacıyla reçel yapılmasıyla bulunan bu yöntem ile günümüzde birçok kişi tarafından hala yapılmaktadır. Marmelatta göre daha akışkan olan reçeller marmelat gibi birçok çeşit içermektedir. Şeker ile kaynatılarak yapılan ve kavanozlarda muhafaza edilen reçellerin aynı zamanda raf ömürleri de çok fazladır. Firmamız tarafından üretilen reçel ve reçel çeşitleri tamamen geleneksel yöntem ile yapılmış olup içeriğinde hiçbir katkı maddesi kullanılmamıştır. İnternet sitemizde satışa sunulan reçel ve çeşitlerinden istediğinizi kolaca temin edebilirsiniz.

Reçel İçindekiler

Hemen hemen herkesin kahvaltı masasından eksik etmediği ve severek tükettiği reçel içeriğindeki malzemelerin doğallığı ve katkı maddesi içermemesi sebebi ile kahvaltılarda çokça tercih edilen bir ürün durumundadır. Kahvaltıdaki tatlı isteğini gideren ve aynı zamanda lezzetli ve faydalı olan reçel hemen hemen her yaştaki kişilerin severek tükettiği bir kahvaltılık üründür. Birçok çeşidi bulunan reçelin içeriğinde kullanılan meyvelere göre içeriği zenginleşmektedir. Aynı zamanda çeşidine göre içeriğinde kullanılan malzemelerde değişmektedir. Sadece meyvenin değişmesinin yanında reçel yapılırken içeriğinde kullanılan malzemeler çok fazla değişmez sadece yöreden yöreye bazı eklemeler olabilmektedir. Reçel yapılırken içeriğine koyulan başlıca malzemeler şunlardır:

 • İsteğe bağlı reçelini yapmak istediğiniz meyve. Örneğin; elma, çilek, ayva, incir…
 • Koyulan meyveye oranla şeker genel ölçü olarak bir buçuk su bardağı.
 • Su
 • Biraz limon suyu
 • İsteğe göre bazı reçellere kabuk tarçın veya karanfil.

Yöreden yöreye değişen yapılış biçimlerinden ötürü reçellerin içeriklerinde değişiklik olabilmektedir. Aynı şekilde isteğe bağlıda bazı malzemeler eklenmektedir. Birçok çeşidi olan ve hepsinin farklı lezzette olduğu reçellere internet sitemizden kolayca erişim sağlıyım temin edebilirsiniz.

Reçel Nasıl Yapılır

Birçok çeşidi bulunan reçellerin yapımı da aynıdır sadece çeşidini içerisine giren içerik belirler. İsteğe göre yapılan reçeller hemen hemen herkes tarafından her yaştaki kişiye hitap eden bir kahvaltılık üründür. Kahvaltı masalarında ağızları tatlandıran reçellerin yemesi kadar yapması da çok kolaydır sadece biraz zaman alabilmektedir yapımı. İçeriğinde kullanılan meyvelerin kaynama süresine göre yapım süreside uzamaktadır.

Reçel yapımı ilk olarak yapılmak istenilen meyveyi seçerek başlar. Ardından seçilen meyveyi kesip bir tencere içine atıyoruz. Ardından meyveleri koyduğumuz tencerenin içine şekeri oranla koyuyoruz. Daha sonra bu tencerenin içine boşalttığımız şeker ve meyvenin üstüne su dökerek kaynamaya bırakıyoruz. 45 dakika aralıklarla karıştırarak isteğe bağlı olarak tarçın veya karanfil atılır. Daha sonra kaynadıktan sonra birazcık limon sıkarak dinlenmeye alınır. Son olarak kavanozlara koyarak muhafaza edilir. Firmamız bünyesinde bu şekilde geleneksel usul ile yapılan bu reçel ve reçel çeşitlerine internet sitesinden isteğe ve çeşide göre kolayca ulaşabilirsiniz.

Reçel Faydaları

İçeriğinde son derece doğal malzemelerin bulunduğu reçel birçok çeşide sahip ve herkes tarafında sevilerek tüketilmesinin yanında birçok çeşit içermektedir. Her çeşidi birbirinden lezzetli olan reçelin faydaları da saymakla bitmez. İçeriğinde kullanılan her bir çeşidine göre çeşitlenen reçelin her bir çeşidi çok faydalı ve lezzetlidir. Aynı zamanda geleneksel usul ile yapılmasından dolayı bu doğallık korunduğu için ve katkı olmadığı için faydaları da korunur. Makine ile yapılan ve içerisine katkı maddeleri koyulan reçeller ise içerisinde faydadan çok zarar barındırmaktadır. Bu yüzden reçel alınırken geleneksel yöntemle yapıldığına dikkat edilmeli ve ona göre alınmalıdır. Reçelin faydaları başlıca şunlardır.

 • İçerisinde vücudun en kolay sindirdiği şeker olan meyve şekeri içermesi sebebiyle enerji kaynağıdır. Bu sayede reçel diyabet hastaları için uygundur.
 • Sindirim sistemine yardımcıdır.
 • Cilde ve saçlara iyi gelerek saçların ve cildin parlak görünmesini sağlar.
 • Boşaltım sistemine yardımcıdır. Aynı zamanda idrar söktürücü etkisi de bulunmaktadır.
 • İçerisinde birçok minerali içermesi sebebiyle vücudun ihtiyacını olan mineral ve vitamin ihtiyacını karşılar.
 • Kan şekerini düzenler ve dengeye koyar bu sayede de diyabet hastalarının tüketebilmesini sağlar.
 • Tansiyonu düzenler ve dengeye sokar.
 • Antioksidan etkiye sahiptir.

Daha birçok faydası bulunan reçelin kendi içinde çeşitlenmesinden dolayı faydaları da çeşitlenmektedir. Bir diğer husus ise reçelin fazla tüketimine dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde istenmeyen alerjik reaksiyonlar oluşmaktadır. Aynı zamanda yaşlı ve hamile kişilerinde çok fazla tüketmemesi tavsiye edilir.

Reçel Fiyatları

Reçel fiyatları kendi içinde değişkenlik göstermektedir. Bunun sebebi birçok çeşidi bulunmasından ötürüdür. Reçellerin her çeşidinin yapım süresinin farklılığı ve aynı zamanda içerisinde kullanılan meyve veya sebzenin fiyat farklılıkların reçellerdeki fiyat yelpazesini belirlemektedir. Bu gibi hususların dışında reçellerin hangi yöntemle yapıldığı ve içeriğine ne konulduğuna göre de fiyatlar değişmektedir. Örneğin makine ile üretilen ve içerisine katkı maddesi koyulan reçellere göre geleneksel usul ve organik reçeller daha pahalıdır. Firmamız bünyesinde üretilen ve internet sitemizde satışa sunulan reçel ve reçel çeşitlerin gayet uygun ve makul fiyatadır. İsteğe göre çeşitli reçellere kolayca temin edebilirsiniz.