Menü
Sepetim

Domates Salçası Ev Yapımı

Domates Salçası Ev Yapımı
Domates Salçası Ev Yapımı
Domates Salçası Ev Yapımı
Domates Salçası Ev Yapımı
Stokta Yok
Domates Salçası Ev Yapımı
Domates Salçası Ev Yapımı
Domates Salçası Ev Yapımı
Domates Salçası Ev Yapımı
Domates Salçası Ev Yapımı
  • Ağırlık: 1.00kg
  • 16:00 ya kadar aynı gün kargoda
₺160
Vergiler Hariç: ₺160

Domates Salçası Ev Yapımı 1 KG

Özenle seçilen domateslerimizden elde ettiğimiz temiz doğal ve katkısız ev salçamızı titizlikle muhafaza ediyoruz.Sofralarınızdan eksik etmeyeceğiniz bu muhteşem lezzeti sizlere sunuyoruz.
Geleneklere bağlı kalınarak hazırlanmış domates salçamızdır.
Ürünlerimiz Koruyucu Tatlandırıcı Renklendirici İçermez.

Domates Salçası Nedir?

Domates salçası, domatesteki su içeriğini azaltmak için birkaç saatlik pişirme işlemiyle yapılan bir işlemdir. Tohumları ve kabukları süzerek, tabanı kalın, zengin bir konsantre haline getirmek için domatesten oluşan o sıvıyı pişirerek yapılan kalın bir macundur. Yaz aylarındaki lezzetli ve bol olan sebzeleri kışın kullanmak için yaptığımız bir yiyecek türüdür. Geleneksel olarak ta yapımı vardır ve güneş altında kurutma yoluyla elde edilir. Elde edilen domates salçasını ihtiyaç halinde sulandırarak ta domates suyu gibi de kullanım yapılabilir.

Domates Salçası Nasıl Yapılır?

Domatesleri öncelikle yıkarız ve yeşil saplarını çıkarıp bir kaba iri iri doğranır. Kabın içindeki doğranmış domatesleri kaya tuzu ilave ediyoruz. 3-4 gün boyunca doğradığımız domateslerin erimesini bekleyeceğiz. Erimiş domateslerimizin kabuk ve çekirdeklerinden ayırmak için süzgeçten geçiriyoruz. Kabuk ve posalardan oluşan posaları atıyoruz. Süzdüğümüz domatesleri tülbentten geçiriyoruz. Domateslerin üzerine kalan tuzu da ilave edip iyice karıştırıyoruz. Tepsimizin üzerine ince bir tülbentle sıkı sıkı örterek günde iki kez karıştırıyoruz. Daha sonrasında kaplara koyuyoruz salçamız hazır.

Domates Salçası Nasıl Saklanır?

Cam kavanozlarda, serin kuru bir ortamda yani buz dolabında saklanmalıdır. Hava ile temas ettiği zaman salçalarımızda küflenme oluşur. Bunun için kavanozların hava almaması kapaklarının sıkı bir şekilde kapalı olması gerekmektedir. Eğer buzdolabında saklamak istemiyorsanız kapağı açıldıktan sonra üzerine zeytin yağı ilave edilebilir. Bu yağ salçamızın küflenip bozulmamasını sağlayacaktır. Farklı bir yöntem ise üzerine 1 kaşık tuz ilave edilebilir. Tuzu koyup karıştıralım ve bu işlemde salçamızın bozulmasını önleyecektir.

Domates Salçasının Faydaları

  1. Domates salçası yüksek miktarda A vitamini, likopen ve C vitamini açısından zengindir.
  2. Göz sağlığı açısından faydalıdır.
  3. Katarakt oluşumunu geciktirir ve önler.
  4. Beyaz kan hücresi üretimi açısından yardımcıdır.
  5. Kal ve damar sağlığı açısından önemlidir.
  6. Prostat kanserini önlediği kanıtlanmış.

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
Kötü İyi